Током 2023. године Народна библиотека “Добрило Ненадић” дошла је у посед једног дела личне библиотеке брачног пара Љубинке Трговчевић и Андреја Митровића, српских истакнутих историчара и научних радника.
Књижни фонд поклоњен нашој библиотеци броји 171 публикацију, састављен од претежно белетристике,вредних наслова из издавачке куће Библиотека XX век, мањим делом монографија из области уметности, , а бисер ове колекције су књиге чији су аутори управо њих двоје. Налази се ту дакле, и друго издање историјске монографије “Научници Србије и стварање Југославије 1914-1920”, у коиздаваштву Народне књиге и Српске књижевне задруге. За ту књигу Љубинка Трговчевић Митровић добила је НИНову награду за публицистику 1986. године. Такође су нам на чување поверена дела великана француске, руске, немачке, италијанске, енглеске и српске књижевности, укључујући сабрана односно изабрана дела Михаила Булгакова, Лава Толстоја, Виљема Шекспира, Слободана Јовановића, Лазе Костића, Веселина Чајкановића.
Публикације садрже посвете пријатеља и сарадника овог истакнутог пара, а већина посветилаца су знамените личности српске културне и научне сцене.
Збирка је изложена на позајмном одељењу, смештена по систему УДК.
Љубинка Трговчевић Митровић (1948-2022)
Љубинка Трговчевић Митровић је истакнута српска историчарка, професорка на Факултету политичких наука Универзитета у Београду и научна саветница на Историјском институту САНУ.
Специјализовала се за изучавање историје просвете и културну историју Србије у 19.веку.
Бавила се образовањем, интелектуалном елитом и формирањем модерног српског друштва.
Љубинка Трговчевић Митровић објавила је бројне научне радове и књиге које су допринеле разумевању културне историје прошлости.
Позната је по својој анализи улоге жена у српском друштву током 19. и с почетка 20. века.
Учествовала је на бројним међународним конференцијама и пројектима везаним за културну и образовну историју Балкана.
Њено дело користи се као референтни материјал у истраживањима и студијама српске историје и културе. Добитница је НИН-ове награде за публицистику за књигу “Научници Србије и стварање Југославије 1914-1920.”
Љубинка Трговчевић Митровић била је политички активна и учесница је чувене Осме седнице Централног комитета Савеза комуниста Србије, 1987. године.
Осма седница је била кључни догађај у политичком животу СФРЈ, посебно Србије, јер је означила прекретницу у политичкој каријери Слободана Милошевића, који је тада преузео власт. Трговчевић Митровић је била део групе интелектуалаца и политичара, који се успротивио националистичкој реторици.
Била је удата за колегу Андреја Митровића.
https://www.fpn.bg.ac.rs/faculty/ljubinka-trgovcevic-mitrovic
Андреј Митровић (1937-2013)
Андреј Митровић, историчар и академик, рођен је 1937. године у Крагујевцу.
Изучавао је историју Балкана, посебно период Првог светског рата и међуратног раздобља. Митровић је своју академску каријеру провео као професор на Филозофском факултету, где је био шеф Катедре за општу савремену историју.
Био је члан Српске академије наука и уметносту (САНУ) и добитник је многих признања за свој рад.
Аутор је дела “Србија у Првом светском рату“, која је кључни извор за разумевање српске историје тога времена.
Био је аутор више телевизијских емисија попут серијала „Време нетрпељивих“, насталог по његовој истоименој књизи.
Октобарску награду града Београда за науку је добио 1975. године. Престижна Хердерова награда за допринос историографији додељена му је 2001. године, а медаља “Константин Јиречек” 2004. године.
https://vreme.com/projekat/andrej-mitrovic-1937-2013/
https://www.youtube.com/watch?v=Na5mK-5xn2o&ab_channel=Pobednik1985